ОБРАЗ ШЛЯХЕТНОГО РОЗБІЙНИКА В ПОВІСТІ О. СОМОВА «ГАЙДАМАК»: ВЗАЄМОДІЯ РОМАНТИЧНОЇ ТРАДИЦІЇ ТА УКРАЇНСЬКОГО ФОЛЬКЛОРУ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2312-6809.2012.16.128137Ключові слова:
Орест Сомов, благородний розбійник, трікстер, романтизм, український фольклор, фольклоризм, українська література ХІХ ст.Анотація
У статті проаналізовано джерела образу Гаркуші з повісті О. Сомова «Гайдамак». У своєму творі О. Сомов поєднав народні перекази з існуючою традицією романтизму, адже образ шляхетного розбійника є типовим для романтичної поетики. У статті здійснено типологічне зіставлення образів Карла Моора з драми Ф. Шіллера «Розбійники» та образу Гаркуші з повісті «Гайдамак». Надприродні здібності, якими наділяють Гаркушу герої твору, наближують його до інших «шляхетних розбійників» українського фольклору, Олекси Довбуша та Устима Кармалюка. На цьому рівні створення образу Гаркуші Сомов користується не конкретними переказами про цього розбійника, він звертається до узагальненого образу, що живе у народній уяві. Таким чином, ми можемо визначити три джерела образу Гаркуші: це власне існуючі перекази про цього розбійника, образ шляхетного розбійника у романтичній літературі, та образ легендарного розбійника з рисами чаклуна, який походить від міфологічного трікстера.Посилання
Зеров М. Лекції з історії української літератури / М. Зеров. — Торонто : Мозаїк пресс, 1977. — 271 с.
Кирилюк З. На пути к реализму. Орест Сомов и его роль в литературном движении начала ХІХ в. // Сомов О. М. Купалов вечер / О. М. Сомов — К., 1991. — С. 5–18.
Кирилюк З. В. Фольклор в творчестве Ореста Сомова // Научные доклады высшей школы. Филологические науки. — 1965. — № 4. — С. 40–50.
Милорадович В. Средняя Лубенщина // Киевская старина. — 1903. — Т. 82, № 9, отд.1. — С. 245–296.
Мостова Л. «Шляхетні розбійники»: міфологічні джерела образу // Історико-літературний журнал. — Одеса, 2005. — Вип. 11. – С. 24–30.
Ращенко А. С. Образ бунтівної особистості у прозовій спадщині О. М. Сомова (за твором «Гайдамака») // Літературознавчі студії. — К. : Вид. дім Дмитра Бураго, 2009. — Випуск 24. — С. 38–385.
Сомов О. М. Купалов вечер / О. М. Сомов. — К., 1991. — 557 с.
Чижевський Д. Історія української літератури (від початків до доби реалізму) / Д. Чижевський; фахове редагування, передм. М. К. Наєнка. — Тернопіль : Феміна, 1994. — 480 с.
Шіллер Ф. Драми. Лірика / Ф. Шіллер. — К. : Веселка, 2006. — 282 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Проблеми сучасного літературознавства
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).