АРХЕТИП МІСТА В РОМАНІ І. НЕЧУЯ-ЛЕВИЦЬКОГО «ХМАРИ»: ФУНКЦІОНАЛЬНА ПАРАДИГМА
DOI:
https://doi.org/10.18524/2312-6809.2015.21.129263Ключові слова:
архетип, топос, наратив, естетизація, сакральність, локус, поетикаАнотація
Стаття присвячена дослідженню функціональності архетипу міста в романі І. Нечуя-Левицького «Хмари». З’ясовано художньо-естетичну концепцію архетипу міста; наголошено, що визначально ціннісною для пейзажно-просторової та поетикальної систем письменника є міфологема міста Києва, котра, моделюючи гармонійність і красу світу, стверджуючи віталістичну концепцію буття у творчому доробку митця, виступає водночас яскравим презентантом світоглядних архетипів українського народу. Аналіз тексту роману дав підґрунтя для комплексного трактування топосу Києва як ментального архетипу з виразною історіософською домінантою, також було виявлено його сюжетотворчу функціональність. Особлива увага акцентується на регіонально-локальних пейзажних картинах автора, художньо поетизований ландшафт конкретної околиці набуває в його інтерпретації знаковості національно-просторового топосу. При дослідженні системи урбаністичних архетипів було встановлено, що в романі Нечуя-Левицького означена вагома іпостась міста як часопросторової екзистенції національного буття, яка актуалізована через націософські підтексти.
Посилання
Bilecz’ky’j, O. (1965), Zibrannya tvoriv: v 5 t. [Writings in 7 volumes], Naukova dumka, Vol. 2 [in Ukrainіan].
Krutikova, N. (1961), Tvorchist’ I. S. Nechuya-Levy’cz’kogo [Creativity by Nechui Levitsky], Kyiv, Vy’d-vo Akademiyi nauk URSR [in Ukrainіan].
Vlasenko, V.(1989), Xudozhnya majsternist’ I. S. Nechuya-Levy’cz’kogo [the artistic skills by Nechui Levitsky], Kyiv, Radyans’ka shkola [in Ukrainіan].
Nechuj-Levy’cz’ky’j, I. (2004), Xmary’ [Clouds], Kyiv, Dnipro [in Ukrainіan].
Fomenko, V.(2013), «Ukrainian urban literature. Features and trends», Visny’k Lugans’kogo nacional’nogo universy’tetu imeni Tarasa Shevchenka, no. 2, pp.76–83 [in Ukrainіan].
Jepshtejn, M.(1990), «Priroda, mir, tajnik vselennoj…»: Sistema pejzazhnyh obrazov v russkoj pojezii [«Nature, the world, the cache of the universe...»: The system landscape images in Russian poetry], Moscow, Vysshaja shkola [in Russian].
Pavly’chko, S. (2009), Teoriya literatury’ [theory of the literature], Kyiv, Osnovy’ [in Ukrainіan].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Проблеми сучасного літературознавства
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).