ШЛЯХ ДО АНТРОПОЦЕНТРИЗМУ. КРИТИЧНА РЕФЛЕКСІЯ 70–80-х рр. ХІХ ст.
DOI:
https://doi.org/10.18524/2312-6809.2019.29.180589Ключові слова:
літературна критика, соціопсихологічний фактор, критична рефлексія, антропоцентризм, авторська свідомість, М. МихайловськийАнотація
У статті актуалізується необхідність переоцінки етико-естетичної парадигми літературної критики 70–80-х років XIX ст. Робиться акцент на своєрідності критичних текстів М. К. Михайловського, який поєднав філософське бачення світу з пізнанням літератури як значимого явища в європейській та російській культурах. Вказується, що критикові властивий розгляд творчості письменника з точки зору авторської моделі світу та людини. Н. К. Михайловський прагне до визначення домінант у художніх текстах, спираючись на різні галузі знання: соціокультурні, філософські, історичні. Розглядається психологізм у літературі як її родова властивість у II половині XIX ст. Особливий інтерес складає звернення критика до проблем свідомого та несвідомого, гіпнозу. М. К. Михайловський створює концепцію особистості письменника, який відчув, що наближається час катастроф та катаклізмів, у зв’язку з чим змінюються уявлення про гармонію та дисгармонію, добро та зло, космос та хаос.
У статті вказується на важливість ідей критика в аспекті створення теорії індивідуальності, автора і героя, в контексті культурного простору.
Посилання
Bart, R. (2009), Izbrannye stat’i: Semiotika: Pojetika [Selected Articles: Semiotics: Poetics], Progress, Moscow, Russia.
Bataj, Zh. (1997), Vnutrennij opyt [Internal experience], Axioma, Moscow, Russia.
Berdjaev, N. A. (1901), Sub’ektivizm i individualizm v obshhestvennoj filosofii [Subjectivity and individualism in public philosophy], St. Petersburg, Russia.
Zen’kovskij, V. V. (1991), Istorija russkoj filosofii: v 2 t. [History of Russian philosophy: in 2 vol.], vol. 1, JeGO, Moscow, Russia.
Mihajlovskij, N. K. (1896–1909), Sochinenija: v 10 t. [Writings: in 10 vol.], St. Petersburg, Russia.
Mihajlovskij, N. K. (1875), «Notes Profan», Otechestvennye zapiski, St. Petersburg, Russia, № 3, pp. 308–346.
Jung, K. G. (1992), Sobr. soch. : v 19 t. [Collection of works: in 19 vol.], Renessans, Moscow, Russia.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Проблеми сучасного літературознавства
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).